Şeker Pancarı Tohumu

Şeker pancarı önemli bir endüstri bitkimizdir. Ülkemizde ekimi son derece yaygındır. Çiftçiler hasat ettiği şeker pancarını fabrikalara satmaktadır. Ülke kalkınması için çok önemli bir tarla bitkisidir.

Şeker pancarı kolaylıkla etilen bir tarla bitkisidir. En çok Doğu Anadolu , İç Anadolu ve Marmara bölgesinde ekimi yapılmaktadır. Ekimi kotoyla yapılır. Ekimi sahil bölgelerinde Şubat ortasında , geçit ve İç Anadolu bölgelerinde Mart sonu Nisan ortasında , Doğu Anadolu bölgesinde de Nisan sonunda yapılır.

Ekimi yapılırken sıra arası 45 cm , sıra üzeri ise 20-25 cm olmalıdır. Kaplı şeker pancarı tohumu dekara 325 gr , kapsız şeker pancarı tohumu dekara 250-300 gr ekilir.

Şeker pancarı hasatı ise 10 Eylül – 10 Ekim tarihleri arasında yapılır. Bir dekardan en fazla 9-10 bin bitki hasat edilir.

Pancarlardan şeker üretildikten sonra sonra ortaya çıkan küspe hayvan yemi olarak kullanılır.

 

 

En iyi , sertifikalı şeker pancarı tohumlarını firmamızdan temin edebilirsiniz. Şeker pancarı tohumunun fiyatlarını ve şeker pancarı tohumlarının çeşitleri hakkında detaylı bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis