Kuru Fasulye Tohumu

Kuru fasulye üretimi ülkemizde yoğun bir şekilde yapılan tarla bitkilerimizdendir. Ülkemizde bu üretimi 1. sırada Karadeniz Bölgesi yapmaktadır. Dünya sıralamasında da Hindistan birinci sırada , arkasından Brezilya , Amerika , Çin gelmektedir. 

Kuru Fasulye baklagiller arasında önemli bir yeri vardır. Yüksek protein içeren besinlerimiz arasındadır. Millet olarak da tüketmeyi en çok sevdiğimiz baklagildir.

Kuru fasulye tohumundan dekara 6-10 kg atılır. Sıralı ekim yapılmalıdır. Sıra arası 45 cm , sıra üzeri ise 8-12 cm olmalıdır. Ekim derinliği ise 5 cm i geçmemelidir. Ekimi Kıyı bölgelerde Mart ayında , Orta Anadoluda nisan ayının son haftasından Mayıs başına kadar ve Doğu Anadoluda ise Mayıs ortasından Haziran başına kadar ekimi yapılır. 

Kuru Fasulye 8 çeşittir.

-Oturak Kuru Fasulye

-Sırık Kuru Fasulye

Kuru fasulye tohumu 100-110 gün sonra hasat edilir. Elle ve makine ile hasatı yapılır. Kuru fasulye dekara ortalama 200-400 kg verim verir. 

Kuru Fasulye Çeşitleri

-Kanada Alberto kuru fasulye tohumu

- Göynük 98 kuru fasulye tohumu

-Horoz kuru fasulye tohumu

-Arslan kuru fasulye tohumu

Kuru fasulye tohumu da arkasından azotlu bir toprak bırakır. Fasulyeden sonra ekilen ürün çok verimli olur.

En iyi kuru fasulye tohumu çeşitlerini firmamızdan temin edebilirsiniz. Kuru fasulye tohumu fiyatları ve kuru fasulye tohumu çeşitleri hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

 

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis