Soya Fasulyesi Tohumu

Dünya geneli önemli bir besin kaynağı olan soya her yıl çiftçilerimiz tarafından 170-1000 ton üretiliyor. Soya üretiminin %50 si Amerika tarafından üretiliyor. Arjantin , Çin , Brezilya arkasından geliyor.

Soya çok değerli bir besin kaynağıdır. Hastalıklara karşı da koruyucu özelliği vardır. Özellikle kalp ve kanser hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır. Yağı çıkarıldıktan sonra geriye kalan küspesi ve unu da protein bakımından çok zengindir. Özellikle küspesi hayvanlar için önemli bir yem kaynağıdır. Soyadan soya sütü , sosu , peyniri , filizi , eti , unu , benzin , filizive mürekkebi yapılır.

Ülkemizde soya üretiminin %85 ini Çukurova Bölgesi yapmaktadır. Ege , Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde de ekimi yapılabilir,

 

Soya fasulyesinden dekara 8-10 kg tohum ekilir. Sıra arası 70 cm olmalıdır. Sıra üzeri 5 cm olmalıdır. İkinci üründe 3-4 cm olmalıdır. Soya fasulyesi tohumu 1. Ürün olarak Ege ve Akdeniz bölgesinde Nisan ayının 15 inden sonra ekilir. İkinci ürün olarak Haziran ayında tahıl hasatından sonra ekilir. Diğer bölgeler için de ekim zamanı 1. Üründe Mayıs – Hazirandır,

Soya hasadı biçerdöverle yapılır. Soya fasulyesi tohumunun dekara verimi birinci üründe 450-550 kg , ikinci üründe 350-450 kg dir. Soya baklagillerden olduğu için toprağa bıraktığı azot ekilecek ürünlerde yüksek verim sağlar. Soya tanelerinde %40-45 protein , %18-20 yağ vardır. Soya küspesinde de protein oranı ortalama % 46 'dır.

Soya fasulyesi tohumu fiyatlarını öğrenmek ve soya fasulyesiçeşitleri hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis