Mercimek Tohumu

En çok tercih edilen baklagiller arasında yer alan mercimek önemli bir besin kaynaklarımızdan biridir. iki çeşittir.

- Kışlık ( yeşil ) Mercimek

- Yazlık ( kırmızı ) Mercimek

Kışlık Yeşil Mercimek Tohumu

Doğu Anadolu , Orta Anadolu ve Batı Geçit Bölgelerinde ekimi yapılan tarla bitkimizdir. Ekim zamanı Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Kasım ayında , Orta Anadolu ve Geçit bölgelerinde Ekim ayında yapılır. Dekara 14-15 kg ekilir.  Yeşil Mercimek tohumu yazlık kırmızı mercimeğe göre %50 daha fazla verim vermektedir.

Kışlık Yeşil Mercimek Tohumu (Tescilli) Çeşitleri

-Fırat-87

-Kafkas

-Kayı-91

-Sazak-91

-Seyran

-Çiftçi

-Özbek

 

Yazlık Kırmızı Mercimek Tohumu

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetiştirilen bir tarla bitkisidir. Ekim zamanı Mart-Nisan aylarıdır. Dekara 10-12 kg ekilir.

Yazlık Kırmızı Mercimek Tohumu (tescilli) Çeşitleri

-Sultan-I

-Meyveci-2001

-Malazgirt-89

-Ali Dayı

-Erzurum-89

Mercimek tohumu ekerken ilk yağmurlardan sonra yabancı otlar çıkmaya başlayınca sürümünün ve ekiminin yapılması gerekmektedir. 

Mercimek Tohumu hasatından sulu arazide 200 kg , kuru arazide 120-150 kg verim alınır. Mercimek limon sarısı rengine dönüştüğü vakit şayet iki parmakla ezilmiyorsa hasata gelmiş demektir. Mercimekler tırpanla biçilerek ve ya elle toplanarak hasat edilir. Yığın haline getirilir. 5-6 gün kurutulduktan sonra hasadı yapılır.

Hasat yapıldıktan sonra kalan kuru ot balya yapılarak hayvanların beslenmesinde kullanılır. Çok değerli bir kaba yem kaynağıdır.

En iyi mercimek tohumu çeşitlerini firmamızdan tamin edebilirsiniz. Mercimek tohumu fiyatları ve mercimek tohumu çeşitleri hakkında bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis