Karpuz Tohumu

Karpuz bir yaz bitkisidir. Çiftçilerimizin karpuz üretimi yapabilmesi için yetiştirilecek bölgede don olayı olmaması gerekmektedir.

Toprağın özel harçla hazırlanmış olması gerekmektedir. Toprağı hazırlamak için bir ölçü torf , bir ölçü dere kumu ve bir ölçü iyi yanmış ahır gübresi eklenip 1-2 adet tohum atılıp 30-45 gün geçtikten sonra fideler 75 cm sıra arası ve 2m sıra üzeri olacak şekilde kulvitör ile sürülen tarlaya dikilmelidir.Ekim yapılırken toprak sıcaklığı 12C nin altında olmalıdır. Ekim derinliği 4-5 cm olmalıdır. Erkenci ekim yapılacaksa karpuz fidesi kullanılmalıdır.

 

Son yıllarda sera karpuz üretimi bilhassa Çukurova Bölgesinde yaygınlaşmıştır. Ülkemiz karpuz üretiminde Dünya ‘da Çin ‘den sonra ikinci sırada gelmektedir. Dünya karpuz üretiminin %20 si ülkemiz tarafından yapılmaktadır.

Karpuzun nasıl hasada geldiğini sapına bakarak anlayabiliriz. Hasada gelen karpuzun sapı incedir , tırnakla çizmesi kolaydır , kabuğu parlak olur.

 

Rkilen her karpuz kökünden 2-5 adet karpuz elde edilir. Kabak aşırı karpuzlardan 12-14 ton , normal karpuzlardan 5-6 ton ürün hasat edilir.

 

 

Karpuz Tohumu Çeşitleri

-Crimson Sweet

-Washington

Karpuz'un besin değeri (100 gr)

- 30 Kalori

- 0,5 gr. protein 

- 0,3 gr. lif

- 10 mgr. fosfor

- 7 mgr. kalsiyum

- 8,5 mgr. demir

- 320 mgr. potasyum

- 0,2 yağ

- 8,3 karbonhidrat

 

Karpuz tohumu fiyatları ve karpuz tohumu çeşitleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis