Ryegrass Tohumu

Italian Ryegrass tohumu tanıtım ve yayım çalışmasını Türkiye'de Torunoğlu Tohumculuk 1999 yılında başlatmıştır. Yıllar süren çok yoğun bir çalışma yaparak bu güzide yem bitkisini Türk hayvan yetiştiricisine kazandırmıştır. İtalian ryegrass yem bitkisi yetiştiriciliğine başlayan 100 binlerce hayvan yetiştiricisini firmamız yem ve saman külfetinden kurtarıp para kazandırmıştır.O gün bu gün ülkemizin batı vilayetleri başta olmak üzere ülkemizde çok sayıda çiftci italian ryegrass tohumunun ekimini yapmaktadır.

Torunoğlu Tohumculuk italian ryegrass tohumu çeşitlerinde en iyi varyetelerin ülkemize getirilmesini sağlamıştır.Türkiyede italian ryegrass fiyatını firmamızca belirlenmektedir.İtalian ryegrass besin değerleri taşıdığı ham protein,enerji,vitamin,minarel ve kuru madde bakımından eşi olmayan bir yem bitkisidir.Ayrıca hayvanlar tarafından iştahla yenir çok leziz bir kaba yem çeşididir.

İtalian ryegrass tohum pazarı ciddi şekilde çok hızlı bir büyüme sağlamıştır..Pazarın büyüdüğünü gören bazı fırsatcı kötü niyetli  merdiven altı üretim yapan firmalar çakma eskişehir çimini ryegrass diye satmaya başlamışlardır.Çiftcilerimizin OECD belgesi olmayan hiç bir tohumu almamaları büyük önem taşımaktadır.

Ryegrass otu ülkemiz hayvancılığının gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.Ryegrass otuyla beslenen hayvanlar hem sağlıklı olmakta hem de yüksek verim düzeyine ulaşmaktadır.Avrupa,Amerika,Avustralya ve Yeni zellenda da çok geniş tarım arazilerinde italian ryegrass bitkisiyle ekilidir.İster büyükbaş ister küçükbaş hayvan mutlaka reygras otuyla beslenmektedir.Bu ülkelerin hayvancılıkda para kazanmalarının temelinde yem bitkileri ekilişindeki yüksek oranlara ulaşmaları yatmaktadır.Avrupada ekilebilir tarım arazisi içindeki yem bitkisi ekiliş oranıAvrupada %25,Avustralyada %50 düzeyindedir.Türkiyede bu oran kat kat aşağılardadır.O nedenle hayvancılığımız yetersiz kaba yem üretimi nedeniyle geri kalmıştır.Hayvan çiftlikleri yüksek yem maliyetleri nedeniyle iflas edip kapanmaktadır.Bu kötü gidişe italian ryegrass yem bitkisi ekilişlerini çoğalttarak durdurmak mümkündür.Tek kelimeyle uygun fiyata hayvan beslemenin yolu reygras otudur.

 

Ryegrass tohumu ekim yoğunluğu her geçen yıl daha fazla artmaktadır.Türkiye sathında ekimi hızla artmaktadır.Hem soğuk bölgelerde hemde ılıman bölgelerde güzel netiçe vermektedir.Reygras otunu eken bir hayvan yetiştiriçisi bir daha asla ryegrass yem bitkisi yetiştiriçiliğini bırakmamaktadır.

İtalian ryegrass yem bitkisi memmuniyet yorumları web sitelerimizde yayınlamaktayız.İtalian ryegrass slajı fiyatı ve italian ryegrass kuru otu fiyatı,yonca kuru otundan ve  mısır slajından daha fazla rağbet görmektedir.Reygras otu slaj ve kuru otu mısır  slajı ve yonca balyasından daha pahalı satılmaktadır.

Çukurova bölgesinde italian ryegrass rulo slaj balyasının ton fiyatı 450 tl ye kadar satılmaktadır 2018 yılı içerisinde.

İtalian ryegrass yem bitkisi inek manda koyun keçi atlar ve kanatlılar tarafından severek yenmektedir.Reygras otunun şekerli bir tadı vardır.Bir hayvan italian ryegrass otunu tüketirken doyduğunu bilmemektedir.Koyun keçi ve kurudaki düve ,inek ve düşük verimli hayvanları sadece  reygrass otuyla masrafsız beslemek mümkündür.

Tüm hayvanlarda süt ve besi artışı sağlar.Ülkemizin saman ithalatı yaptığı göz önüne alınırsa rygrass otu Türkiyenin kaba yem açığını kapatmada çok maharetli kaliteli bir kabayem çeşidi olduğu görülecektir.İtalian ryegrass yem bitkisinin yeşilinde % 20 nin üzerinde ,slajında %19 un üzerinde ham proteine sahiptir.Reygras otu tohumu fiyatları artan doviz kurları nedeniyle yükselmiştir.Reygras otu tohumu alırken ithal ve OECD sertifikalı olması çok önemlidir çiftçilerimizin aldanmaması için.Çakma reygras otu tohumu satın almamaları kendi menfeatları gereğidir.

İtalian ryegrass yazlık teff grass yem bitkisinin kışlık şekli gibidir.Teff grass sıçak mevsim bitkisi,italian ryegrass serin mevsim bitkisidir.Bu şekilde hem italian ryegrass hem de teff grass ekerek hayvanları yıl boyunca otla beslemek mümkündür.İtalian ryegrass tohumunu ülke geneline firmamız 25 yıldan bu yana yaymıştır.Bu bilgiyi gururla okuyucularımızla paylaşmaktayız.

İtalian Ryegrass ekimi Ağustos 15 ten Aralık sonuna kadar devam etmektedir.Yılda en az 5-6 kez biçilmektedir.Dekera atılaçak tohum miktarı 5 kg dır.Firmamız reygrass tohum satışını kapıda kredi kartı veya nakit şeklinde anlaşmalı kargolarımızla göndermektedir.Sizde bu mükemmel kaba yem bitkisi reygrası ekmede acele ediniz.

İtalian ryegrass ekim zamanı sonbahar çok soğuk bölgelerde ilkbahar başında ekilir.Ryegrass otu balya fiyatı yonca balyasından daha yüksektir.İtalian ryegrass gübreleme toprak gübresi olarak dekera 20 kg 20-20 taban gübresi üzerine dekera 15-20 kg üre gübresi atılır.

Ryegrass otu 5-6 defa sezonda biçilir. Reygras otu sonbaharda ekilir. Ryegrass kaç yıllık diye çiftçilerimiz merak edip sormaktadır. Reygras tek yıllık bir kaba yem bitkisidir. İtalian Ryegrass tohumu fiyatları hakkında bigi almak için şirketimizi arayabilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis