Yonca Tohumu

Yoncanın adaptasyon yeteneği yüksektir. Daha önce de değenildği gibi yocanın cak değişik iklim koşulları adapte olabilen çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar Kuzey Yarımküre Sibirya Alaska gibi cok soğuk yörelerden Afrika sıçaklarının hüküm sürdüğü Kuzey Afrika Ülkeleri ve Arap yarım Adası gibi oldukca sıçak yörelere kadar yetişme imkanı bulmaktadır.

Yonca uzun ömürlü bir yem bitkisi çeşididir.Ekim sonrasında 3-5 yıl ekonomik ömrü olmakla beraber uzun yıllar yaşayabilir.Bu durumekim işlemi uygulayarak diğer yıllarda ek bir harcama yapmaksızın ürün alınması sağlandığından, işletmelerin verimli ve düzenli çalışmasına olumlu etki yapmaktadır. Araştırmalara göre yonca Btı ve Güney Anadoluda 7-10 yıl, Orta Anadoluda 20 yıl, Doğu Anadoluda ise 30 yıl yaşayabilmektedir.

Yonca bir vejetasyon döneminde bir çok defa biçilebilir.Yonca bitkisi toprakların su kapsamı ve yağışların durumuna bir mevsimde bir kaç biçilebilmektedir. Örneğin ülkemizde Doğu Anadoluda bu sayı 2-3 de kalmakda,Orta Anadoluda 4-5 ulaşmakta, Batı ve Güney Anadoluda bu sayı 8-10 kimi zamanda 12 biçim yapılmaktadır. Pek çok baklagil ve buğdaygil  yem bitkiside yılda bir kaç kez biçilebilmektedir.Ancak hiç birinin verimi yoncanın verim düzeyine ulaşamamaktadır.

torunoğlu

Yonca Tarımı:Yonca yem bitkileri içerisinde Ülkemizde ve Dünya'da en çok ekilen yem bitkisi tohumudur.Yonca bitkisi 7 yıla kadar uzun ömürlü olması,çok yüksek besin taşıması ve çok fazla ot balyası vermesi,yoncanın en bariz üstünlüğüdür.

torunoğlu

Yonca ülkemizde kaba yem üretiminde en maharetli bitkidir.Ülkemiz iklim koşullarında 3-8 defa arası rahatlıkla biçim alınır.

torunğlu

Yonca ekimi dekera 4-5 kg yonca tohumu saçılarak yapılır.Yonca tohumu ekim derinliği 1.5-2cm.dir. Yonca tohumu sertifikalı olmalıdır.

torunoğlu

Yonca tohumu ne zaman ekilir:Yonca erkenci sonbahar ve ilkbaharda ekilir.Garantili sertifikalı yonca tohumu çeşitleri Torunoğlu Tohumculuk'ta uygun ucuz fiyatlarla satılmaktadır.

torunoğlu

Yonca ekimi ülkemizde en çok İçanadolu Bölgesinde yapılmaktadır.Bir çok çiftçi için yonca tarımı temel geçim kaynağı olmuştur.Son günlerdeki saman ve kuru ot sıkıntısı kaba yem ithalatına kapıları aralamıştır.Kendi ihtiyacı olan kuru ot ve samanı üretemiyen bir ülke durumuna düşmemiz içler açısı bir durumdur.İvedilikle kaba yem üretimi ve bilhassa yonca üretimi ciddi şekilde desteklenmelidir.

torunoğlu

Yonca tohumu fiyatları 2012 yılında stok azlığı nedeniyle ciddi artışlar görmüştür.Satılık yonca tohumu çeşitlerimizin tamamı sertifalı ve yüksek yonca balyası verim kapasitelidir.

torunoğlu

Ot borsalarında ve ot pazarlarında yonca balyası 2012 yılında 2011 yılına göre adeta tavan yapmıştır.

torunoğlu

Yonca tohumu markaları kalite ve güvenle Torunoğlu Tohumculukta.İthal yonca tohumu çeşitlerinin en iyi kalite yonca tohumları ucuz fiyatlara şirketimizde satılmaktadır,

torunoğlu

Yonca Tohumu satışı hakkında bilgi edinmek için Torunoğlu Tohumculuk:0322 2398808 0555 9975075 0530 3005273 Yonca tohumu satışlarında kredi kartıyla uzakdan ödeme imkanı


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis