Boer Keçisi-Boer Goats

Boer keçisi yetiştiriçiliği

Boer Keçisi (boer goat)Güney Afrika kökenli bir et ırkı keçidir.Sıçak ve tropikal iklim kuşağı keçisidir.Soğuk iklimlerde uyum proplemleri yaşar.Yetiştiriçiliği Afrika,Avustralya ve Amereika'da yaygınlaşmıştı

Boer keçisi hayvan bilgisi   

Boer keçisi özellikleri,erkekleri 110-130 kg kadar ulaşabilir.Dişiler 60-90 kg canlı ağırlığındadır.Boer keçilerinde ikizlik ve üçüzlük yaygındır.Boer keçisindeki en büyük kusur çok fazla sütü yoktur.Boer keçi Etleri kalitelidir.Boer et ırkı keçi kısa boylu keçilerdir.

Boer keçisi fiyatları,yurt dışında değişken pazar koşullarına göre değikenlik arzetmektedir.

Boer keçisi nerden alınır?Boer keçisi Güney Afrika,Malezya,Hindistan,Avustralya,Yenizellanda,ABD, gibi ülkelerden boer keçisi satın almak mümkün.Ançak boer keçisi satın alırken ,ülkemize ecnebinin 3.sınıf işe yaramaz keçilerini, damızlık boer keçisi diye getirmemek ve uyanık olmak lağzımdır.Ama çoğu zaman boer keçisi ithalatında izin sorunu nedeniyle,keçi ithalatı mümkün olmamaktadır.

Boer keçisi devlet desteği,                                            www.kiliskecisi.net

Boer keçisine ülkemizde özel bir destek yok,varsa yoksa saanen kırmalarıyla,yerli keçi ırklarını melezlemek,yerli keçilerimizi melezin melezi yapmak gen kaynaklarımızı yok etmekten başka bir şey yapılmamakta.Bu melezleme cahaleti hayvan ırklarımızı geriye dönüşümsüz olarak yok etmektedir.Lütfen hiç bir hayvan ırkını diğeriyle melezleme yapmayın!!!

Boer keçisini görmek,web sitenizde bu keçiyi gördüm bu keçinin satışı var mı diye çiftçimiz merak etmektedir.Ama kendi keçinin verim özelliklerini unutarak illaki boer keçisi satın almak istemektedir.

www.saanendamizlik.com 

Ülkemizdeki halep keçisi ve honamlı keçisinin canlı ağırlığı ve et verimi boer keçisine göre daha fazladır.Et keçiçiliğine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar halep keçileri ve honamlı keçilerini tercih etmeleri gerekir.Boer keçisinde süt az olduğu için bizim keçi yetiştiriçisinin kazanç beklentisini karşılar mı ? Orası bilinmez,halep keçisi boer keçiye göre süt verimi 2-3 kat daha fazladır,et veriminde de yine boer keçilerinden daha öndedir.Kazancı uzaklarda değil hemen yanıbaşımızdan aramaya başlayalım ve kendi keçilerimize yönelelim.

Ülkemizde bazı üniversitelerinin boer konusunda deneysel çalışmalar yapmışlardır.Boer konusunda bu güne kadar yetiştiriçiye yansımış elle tutulur bir çalışma yapılamamıştır.

Firmamız boer teke spermasını getirmiş keçi için yurt dışı izinlerinin açılmasını beklemektedir.Ama kendi milli keçi ırklarımızın boerden daha çok et verdiğini bilmek bizi boer keçisine yapacağımız yatırımlar konusunda isteksizliğe ve teretdütlere sevk etmiştir.Halep keçisi ve honamlı keçisinin yüksek et verimi ortadadır.Boer keçisi projesine yatırım yapmış bir çiftlik olarak,milli keçi ırklarımızdan halep keçisi ve honamlı keçisinin daha çok et verimine sahip olması bizi bir Türk olarak ziyadesiyle mutlu etmekte,bu gerceğin göz ardı edilmesi de bir o kadar bizi üzmektedir.Çiftcimiz çabuk kandırılmakta,bunu,pekin ördeği,çincilya,deve kuşu,romanov koyunu ve saanen keçisi yetiştiriçiliğinde en açı şekilde yaşadık.

www.halepciftligi.org

Üstelik halep keçisi fiyatları ve honamlı keçi fiyatı boer keçisine göre çok daha ucuzdur.

Boer keçisiyle ilgisi olmayan saanen melezleri ve maltız melezlerini boer diye satın almayın.Bu günün bilgisiyle ülkemizde boer keçisi yoktur.İlerde getirebilirmiyiz araştırıyoruz.

Saanen keçisinde yapılan yanlışlar saanen keçisini bitirdi.Ney di yapılan yanlış ? Yerli keçilere saanen kırması teke katılıp doğan oğlaklar çiftciye saf saanen diye satıdı.Şimdi çok daha büyük yanlış boer ismi üzerinde yapılmaya başlandı.Bu gidişle boer ülkemize gelmeden sabıkalanıp işi bitmiş olacak.Aman dikkat!!!

Veteriner Hekim Cengiz Torun  genetik islahcı

Boer keçisi Uyarı:

Satılık boer keçisi ilanları görebilirsiniz,elinizdeki keçinin kaynağı neresi,elinde belge varmı? Neye göre boer keçisi iddanı sürdüyorsun diye lütfen bir sorun.

Boer keçisi yerine etci halep keçisi seçin.

anahtar kelimeler: boer keçisi yetiştiriçiliği,boer keçi,boer keçisi fiyatları,halep keçisi,honamlı keçisi

www.halepciftligi.net


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis