İtalian Ryegrass Yem Bitkileri Yetiştiriciliği

Yem bitkisi tohumu

İtalian Ryegrass ülkemizde son yıllarda hayvan yetiştiriçisinin en çok tercih ettiği kaba yem bitkisiolmuştur.Yurdumuzda çok yüksek rakamlara ulaşan kaba yem açını kapatacak tekten bir bitkidir.Daha çok kazanç ve daha az masraf arzulayan çiftçiler ryegrass yem bitkilerini seçmektedirler.Böyle muhim bir bitki tohumundan Yem bitkisi tohumlarından maliye bakanlığımız %18 kdv almaktadır.Bu çiftcimize yapılan bir haksızlıktır.Diğer yem bitkisi tohumlarında olduğu gibi kdv oranı %1 olmalıdır.

İtalian Ryegrass çok özel bir yem bitkisidir.Yem bitkileri tohumları arasında tartışılmaz bir üstünlüğü vardır;Türk Hayvancılığını saplandığı bataklıktan kurtaracak özel bir besin kaynağıdır.Ryegrass otu ekilişlerinde ciddi artışlar gözlenmektedir.

 

İtalian Ryegrass Tarımı(ziraatı)-Yetiştiriciliği

İtalyan reygrass ekmek için besiçinin çok nedenleri var:

1-Hem kurak,hem de sulak arazilerde yetişebilmesi.

2-İtalian ryegrass  çok az bitkinin gelişebildiği düşük ısıda dahi  büyümesi.

3-İtalyan ryegrass kışın bile yeşil ot biçilebilmesi.

4-inek,manda koyun keçi ve at yetiştiriciliğnde her hangi bir sindirim rahatsızlığı yapmaması.

5-İtalyan reygrass çok yüksek protein ve enerjiye sahip olması nedeniyle tek başına hayvanları besleyecek besin değerlerine sahip olması.

6-Damızlık koyun keçi ve damızlık ineklerde çok yüksek süt artışı sağlaması.

7-Hem yeşil,hem slaj,hemde kuru ot olarak değerlendirilmesi.

8-Çok hızlı büyümesi 17-18 günde bir biçime gelmesi,yılda 8-10 biçim yapılması

9-Türkiye'nin tüm coğrafi bölgelerinde sorunsuz yem bitkisi olarak yetiştiriciliği yapılabilmesi.

10-Mısır silajı ve konsantre yemlere bağımlığı ana hatlarıyla ortadan kaldırması.

11- ülkemizin kaba yem açığını kapatacak yegane yem bitkisi tohumudur.

12-İtalian ryegrass Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricisini kazanca ulaştıracak eşsiz bir yem bitkisi çeşidir.

13-Gebe Düve,gebe koyun ve gebe keçilerde yağlanmaya yol açmaz ve dolayısıyla güç doğuma mani olur.

torunoğlu

torunoğlu

Geniş yapraklı ve çok lezzetli tek yıllık bir yem bitkisi çeşididir.inek, manda koyun, keçi ve at gibi hayvanlara yedirilebilir. Genellikle yeşil ot olarak yedirilir,kuru ot olarak veya silajı yapılarak değerlendirilir.Son yıllarda işçilikten kaçmak için mera tarzında otlatılmaktadır.

İtalian Ryegrass ekimi nezaman ve nasıl yapılır?

Sonbahar: Ege ve Akdeniz bölgelerinde Ağustos sonundan Ocak sonuna kadar, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde Ağustos 15'den Kasım sonlarına kadar, iç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde Ağustos, 15'den Ekim ayı sonlarına kadar, Güneydoğu Anadolu bölgesinde Ağustos sonundan Kasım sonuna kadar ekim yapılabilir.

torunoğlU

İtalian ryegrassdan erkenci sonbahar ekiminde kar düşene kadar 3-4 biçim alınır. Kar yağışı olmayan sahil bölgelerinde kışında büyümeye devam ettiğinden biçimlere her 20 günde bir devam edilir. Kar yağan aşırı soğuk bölgelerimizde kışın uykuya yatar ilkbaharda tekrar yeşerir büyümeye başlar 6-7 biçimde ilkbaharda alınır.

İtalian Ryegrass : Aşırı soğuk ve yoğun kar düşen bölgelerimizde karlar eridikten sonra erkenci ilkbahar ekimi yapılabilir.

torunoğlu

İtalian Ryegrass besin değerleri çok yüksektir.Bu yüksek besinli kaba yemle masrafsız hayvan besiciliğiyle tanışın.

Reygras otu Amerika,Avrupa ve Avusturalya'da çok yoğun ekim yapılmaktadır.Hayvan kaba yem otları içerisinde reygras otu bariz besleyici özelliği bakımından en üstün otlardan biri gelir.

torunoğlu

Reygras otunu hayvanlar severek yer.Reygrasın hazım problemi yoktur bir inek reygras otundan 150kg yeşil ot yiyebilir. Reygras otu tohumu firmamızda ithal ve sertifikalıdır.

torunoğlu

İtalian ryegrass tohum fiyatları için Torunoğlu Tohumculuğu arayınız.Tel:0532 2664041  0530 300 5273  0322 2398808

Yem bitkisi tohum çeşitlerimiz:Korunga,fiğ,macar fiğ,korunga,çayır mera tohumları sorgum sudan otu,slajlık mısır tohumu,yem şalgamı,hayvan pancarı,arı otu tohumu.Yem bitkisi tohumlarımız stoklarla sınırlıdır.Türkiyenin her yerine 24 saatte teslimat yapılmaktadır.Çok uygun fiyata anlaşmalı kargolarla kapıda ödeme şeklinde göndermekteyiz.

anahtar kelimeler :yem bitkileri desteklemeleri,İtalian ryegrass tohum fiyatı,italian ryegrass ekimi nasıl yapılır,kaba yem bitkisi tohum fiyatı,yem bitkileri yetiştiriçliği,

Tarım Destekleri Yüzde 20 Arttı

yeni haberGiriş Saati: 09.04.2013 17:46 

Güncelleme : 09.04.2013 17:46

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu yıl çiftçilere 9 milyar lira destekte bulunacak.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 2013 yılında üreticilere verilecek tarımsal desteklemelerle ilgili Bakanlar Kurulu Kararının yayınlandığı hatırlatıldı. 2013 yılında geçen yıla göre desteklemelerin yüzde 20 artarak 9 milyar liraya ulaştığı belirtilen açıklamada, bu yıl ilk defa verilecek desteklemeler arasında ilave süt analizi ve damızlığa ayrılan manda yavrusu gibi kalemler bulunduğu ifade edildi.

Açıklamaya göre, Bakanlık, 2013 yılında, üreticilere vereceği destekleme kalemlerinin sayısını arttırdı. Yeni destekleme kalemleri arasında bulunan ilave süt analizi, damızlığa ayrılan manda yavrusu ile kaba yemin yanında çok yıllık yem bitkilerinde üreticilere artık her yıl destekleme ödemesi yapılacak. 

Daha önce çok yıllık bitkilerde 3-4 yılda bir destekleme ödemesi yapılırken, bundan sonra bu bitkiler için her yıl ödeme yapılacak. Çok yıllık bitkilerden sulu yoncada dekar başına 50 lira, kuru yoncada 30 lira, korungada ise 40 lira ödeme yapılacak. Pilot olarak uygulama konulan süt analizi öncelikle Ankara, İzmir, Tekirdağ, Balıkesir ve Bursa olmak üzere 5 ilde uygulanacak. Süt analizi desteği hayvan başına 50 lira olarak belirlenirken, damızlığa ayrılan manda yavrusu desteği ise hayvan başına 100 lira olacak. 

Bu karar ile Bakanlık, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ithal edilecek kaba yemin fiyatını kilogram başına 50 kuruşa sabitleyerek kaba yemi destekleme kapsamına aldı. Kaba yemin fiyatı 50 kuruş üzerinde gerçekleştiği zaman Bakanlık bu maliyet farkını kendisi karşılayacak.

DESTEKLER 10 YILDA YÜZDE 380 ARTTI

Bakanlar Kurulu Kararıyla birlikte birçok ürüne verilen destekleme miktarlarında da artış oldu. 2013 yılı desteklemeleri geçen yıla göre yüzde 20 artarken, son 10 yılda desteklemelerde yüzde 380'lik bir artış kaydedildi. Bu yıl Bakanlık tarafından verilecek 9 milyar liralık destekleme miktarının 2,5 milyar lirası ise 2013 yılı Nisan ayı itibariyle üreticilere ödendi.

ARTIŞ OLAN KALEMLER

Peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanlarında dekar için 2,9 lira mazot, 4 lira da gübre desteği ödemesi yapılacak. Yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanları için ise 7'şer lira gübre ve mazot, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler, sebze ve meyve alanlarında dekar için 4,3 lira mazot, 5,5 lira gübre destekleme ödemesi gerçekleştirilecek. Yine fark ödemeleri kapsamında kilogram başına destekleme miktarı kütlü pamukta 50 kuruş, aspirde 45 kuruş ve zeytinyağında 60 kuruş olarak belirlendi. Hastalıklardan ari işletmeler için sağlık sertifikasına sahip süt sığırı işletmelerinde bulunan damızlık boğalar dışındaki 6 aylığın üzerindeki erkek hayvanlar hariç, tüm sığırlar için hayvan sahiplerine 300 yerine 375 lira ödeme yapılacak.

www.kabayemler.com   www.yembitkisi.com   www.loliummultiflorum.com  www.yembitkileri.gen.tr   http://www.torunogluseed.com/

Etiketler:yem bitkileri,ryegrass mix yem bitkisi


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis