Adi Fiğ Tohumu

Adi fiğ tohumu serpme veya sıra ile ekilebilir. Sıralı ekilecekse 8-10 kg serpme ekilecekse 12-15 kg dekara atılır. Tohumu için ekilecekse sıra arası kıraç arazide 50-60 cm , sulu arazide 30-35 cm olmalıdır. Ot elde etmek için ekilecekse sıra arası kıraçta 30-40 cm , sulu arazide 15-20 cm olmalıdır. Ekim derinliği 3-5 cm dir. 

Adiğ fiğ, Fiğ çeşitleri arasında ekime en çok uygun çeşittir. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişir ancak adi fiğ soğuğa çok dayanıklı değildir. Bu sebeple soğuk iklim bölgelerinde yazlık , sıcak iklim bölgelerinde kışlık ekilmektedir. Adi fiğin soğuğa dayanma derecesi 8 C dir. 8 derecenin altındaki sıcaklıklarda donma meydana gelir. Adi fiğ tınlı toprağı sever ve en verimli olduğu topraklardır. Kumlu ve zayıf topraklarda istenilen verimi vermemektedir. 

Adiğ Fiğ tek yıllık bir yem bitkisidir. Danesinde % 20 ve üzeri , yeşil otunda %3-4 ham protein barındırır. Lezzetli bir bitki olması sebebiyle hayvanlar severek tüketir. 

Verilen talimatlar doğrultusunda adi fiğ ekimi yapılıp iyi bakımı yapılırsa dekardan 3-3,5 ton yeşil ot , 500-700 kg kuru ot elde edilir.

En iyi fiğ tohumu çeşitlerini firmamızdan temin edebilirsiniz. Adi fiğ tohumu fiyatlarını ve adi fiğ tohumu çeşitleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirniz. 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis